Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Suszenie powietrzem jest procesem w którym, poprzez działanie gorącego powietrza, bez użycia środków chemicznych, ze świeżych warzyw odparowana zostaje woda do poziomu zapewniającego im trwałość. Jest to tzw. dehydratacja. Susze warzywne mają zbliżoną zawartość soli mineralnych i witamin do warzyw świeżych.
Po usunięciu z nich wody następuje koncentracja suchej masy a tym samym kumulacja wartości energetycznych, węglowodanów, błonnika, soli mineralnych a nawet niektórych witamin. Łagodna obróbka termiczna w odpowiedniej dla danego produktu temperaturze oraz czasie, pozwala na zachowanie walorów organoleptycznych warzyw suszonych często podnosząc je poprzez ukształtowanie charakterystycznego smaku i aromatu.
Stosowana przez nas technologia suszenia produktów należy do najstarszych i najpopularniejszych metod konserwowania. Nasz nowoczesny park maszynowy umożliwia dopasowanie się do zróżnicowanych potrzeb klienta.
Przykładowy przebieg procesu suszenia marchwi i buraka
Dostawy świeżych warzyw gromadzone są na składowisku surowca dziennego przerobu. Ze składowiska, warzywa transportowane są do kosza wywrotnicy, skąd system taśmociągów dostarcza je do płuczko-odkamieniaczy, w których z warzyw usunięte zostają resztki ziemi roślinnej, kamieni i innych zanieczyszczeń.
Następnie obmyte i pozbawione kamieni warzywa podawane są do taśmociągu dozującego i oparzaczy parowych, w których para pod ciśnieniem zmiękcza naskórek i wierzchnią warstwę warzyw.
Oparzony produkt trafia do obieraczek płuczkowych. Tu następuje otarcie naskórka i mycie. Oczyszczone warzywa transportowane są na taśmę inspekcyjną do ręcznego doczyszczania. W dalszej kolejności surowiec podawany jest bezpośrednio do kolejnych płuczko-odkamieniaczy, krajalnic, i do obróbki cieplnej w blanszownikach umieszczonych bezpośrednio przed suszarniami.
Zblanszowany surowiec przekazywany jest do komór suszarniczych na okres od 5 do 11 godzin, gdzie poddawany jest działaniu gorącego powietrza o temperaturze od 40 do 95°C.
Wysuszona krajanka kierowana jest na sortownik przenośnikami taśmowymi. Tu następuje oddzielenie frakcji drobnej, prawidłowej i grubej.
Wysortowane frakcje pakowane są w worki papierowe z wkładką wewnętrzną z mikrotermu lub polietylenu, ważone na wadze elektronicznej, sprawdzane magnesami oraz detektorem metali.
Po sprawdzeniu i oznakowaniu worki są transportowane do magazynu.